Atrakcje przyrodnicze okolicy

Rezerwat PrzęślinW okolicy Chotla Czerwonego znajdują się rezerwaty Przęślin i Góry Wschodnie. Charakterystyczne dla nich są wychodnie gipsowe. Na zboczach rezerwatu Przęślin można zobaczyć "jaskółcze ogony" czyli odsłonięcia gipsów wielkokrystalicznych do wysokości 3 metrów.

Unikalmna jest też flora i fauna rezerwatu, wśród zwierząt można spotkać tylko tu chrząszcza - ziołomirka wiosennego (Donus nidensis) , modliszkę zwyczajną (Mantis religiosa) i cykadę podolską. Unikatem flory jest miłek wiosenny(Adonis vernalis),zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris), wężymord stepowy (Scorzonera purpurea) Wszystkie te gatunki objęte są ścisłą ochroną.

 

Przęślin -wychodnie gipsowe

Rezerwat przyrody Skorocice został założony w 1940r. jako rezerwat przyrody nieozywionej i florystyczne.Zajmuje on powierzchnię 7,7 ha.Interesujące są tu zjawiska krasowe występujące w gipsie. Teren rezerwatu obejmuje wąwóz gipsowy podzielony na dwie części ryglem skalnym, tzw. Wysoką Drogą. dnem wąwozu płynie Potok Skorocicki. Dolina ta posiada bardzo bogatą rzeźbę - procesy krasowe). W środkowej części znajdują się wychodnie gipsu w formie ścian, ambon, grzęd, zapadlisk krasowych, jaskiń, ponorów, lejków krasowych, mostów skalnych.Na terenie rezerwatu znajduje się najdłuższa  w Polsce jaskinia gipsowa - Jaskinia Skorocicka o długości ok. 280m.

 

Ogród Na Rozstajach

Młodzawy Małe - Ogród na Rozstajach

 
W niedalekiej okolicy Buska Zdroju, we wsi Młodzawy Małe znajduje się przepiękny  Ogród Na Rozstajach. Na powierzchni około 1 hektara rośnie ponad 2 tysiące roślin: drzewa, krzewy i byliny, w tym rośliny rzadkie i egzotyczne. Ten prywatny ogród botaniczny jest udostępniony do publicznego zwiedzania wyłącznie w soboty i niedziele, od godz. 9.00 do 19.00, w okresie od kwietnia do listopada.
 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2011 Pensjonat Sanato, ul. 1 Maja 29, 28-100 Busko-Zdrój
Design: netwizard.pl

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.