Miejsca historyczne w regionie

Busko-Zdrój położone jest na skraju Ponidzia pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XII wieku kiedy to rycerz Dzierżko herbu Janina funduje pierwszy kośćiół.

Po zniszczeniu Buska przez Tatarów w 1241 roku i śmierci rycerza Dersława właściciela majątku, Busko przechodzi na własność klasztoru Norbertanek. 11 lat później mamy pierwszą wzmiankę o solankach a Bolesław Wstydliwy nadaj prawo warzenia soli.

Rok 1287 przynosi ważne wydażenie w dziejach Buska - książę Leszek Czarny nadaje prawa miejskie i lokuje miasto na prawach Środy Śląskiej.

Kolejnym wydarzeniem wartym odnotowania jest 6 grudnia 1393r - wizyta królowej Jadwigi w mieście i jej kąpiel w solance buskiej.

Po kilkusetletniej przerwie w 1776r. - komisarz klasztoru Norbertanek ks. Franciszek Belina Ossowski rozpoczyna przygotowania do powtórnej eksploatacji buskich solanek.

Po przeprowadzonych przez Johan Philip von Carossi  badaniach geologicznych w 1783 na mocy królewskiego przywileju i wsparciu Stanisława Staszica zawiązuje się Kompania Solna, która na dużą skalę rozpoczęła warzenie soli z miejscowych solanek a Leopold Beust buduje 2 tężnie solankkowe. Po wielkim pożarze miasta w sierpniu 1820 dobra klasztorne wydzierżawia Feliks Rzewuski, a 8 lat później następuje otwarcie Uzdrowiska i przyjęcie pierwszych kuracjuszy. Lekarzem jest dr Jakub Berends, zostaje wybudowane źródło Rotunda a w rynku powstaje skwer dla kuracjuszy.

W 1833 roku Busko odwiedza już 1040 kuracjuszy. 1 czerwca 1836 następuje otwarcie Łazienek dzisiejszego Sanatorium "Marconi". Datę tę przyjmuje się za początek działaności Buskiego Zdroju.

W 1863r. po powstaniu styczniowym Car odbiera Busku prawa miejskie, które miasto odzyskuje w roku 1914.

9 września 1939 roku pod Broniną dochodzi do zaciekłych walk 22 Dywizji Piechoty Górskiej z oddziałami niemieckimi Poległo wówczas 200 żołnierzy Wojska Polskiego.

Ważnym wydażeniem z okresu wojny z Armią Czerwoną po 9 maja 1945r. była bitwa z grupą operacyjną NKWD pod Kotkami (około 7 km na północ do Buska), którą stoczył 28 maja 1945 r. oddział NSZ pod dowództwem por. Alojzego Sikorskiego „Jaremy”. Było to jedno z największych zwycięstw NSZ. Niestety partyzanci stracili w tych walkach dowódcę i kilku żołnierzy.

Copyright © 2011 Pensjonat Sanato, ul. 1 Maja 29, 28-100 Busko-Zdrój
Design: netwizard.pl

Ta strona używa plików cookies, zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Wszystkie szczegóły na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.