W naszym Pensjonacie znajdą Państwo doskonałe warunki do odbudowania sprawności fizycznej i psychicznej. Nasi goście, nie wychodząc z pensjonatu moga skorzystać z kąpieli w termalnych wodach siarczkowych oraz szerokiej gamy zabiegów fizykoterapeutycznych pod opieką wykwalifikowanych i doświadczonych rehabilitantek.
PROFIL LECZNICZY UZDROWISKA BUSKO-ZDRÓJ
W Busku Zdroju znajdą Państwo doskonałe warunki do odbudowania sprawności fizycznej i psychicznej. Leczenie kontuzji i urazów narządów ruchu stało się specjalizacją uzdrowiska. Leczy się przede wszystkim choroby reumatyczne i dolegliwości pourazowe, choroby serca oraz niektóre choroby skóry. Wykorzystuje się naturalne tworzywa takie jak: wody siarczkowe, solanki jodobromowe, borowiny oraz fizjoterapię z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury.
Podstawą leczenia wielu schorzeń jest umiejętnie wykorzystywanie wód leczniczych. Przy ich pomocy leczy się reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie kręgosłupa, gościec tkanek miękkich, chorobę zwyrodnieniową stawów kręgosłupa, choroby zapalne i pourazowe powstałe na różnym podłożu.
Kolejną grupą leczonych tu chorób są pourazowe i toksyczne uszkodzenia nerwów obwodowych, zapalenie nerwów i neuralgie, zespoły korzeniowe w przebiegu dyskopatii i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, lumbago, rwę kulszową, porażenia, niedowłady kończyn – wiotkie i spastyczne – pochodzenia rdzeniowego i mózgowego.
Oprócz wód leczniczych stosowanych do hydroterapii, a więc natrysków, masaży podwodnych, wirowych i wyciągów podwodnych (Gieczewa), stosuje się leczenie przy pomocy solluxu, ultradźwięków, prądów DD, pola magnetycznego, krioterapii, laseroterapii i fototerapii.
Prowadzona jest pełna diagnostyka i leczenie choroby powodującej kruchość kości – osteoporozy. Wysokiej klasy sprzęt do badań densytometrycznych, pozwala ocenić gęstość kości w dowolnym miejscu szkieletu. To badanie oraz doskonali lekarze umożliwiają każdemu pacjentowi otrzymanie indywidualnego zestawu zabiegów leczniczych. Lżejsze przypadki zapalenia stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, gościec tkanek miękkich, mniej zaawansowane postacie dyskopatii, chorobę zwyrodnieniową kości i stawów przy pełnej sprawności ruchowej oraz gościec mięśniowo-ściągniasty leczy się ambulatoryjnie.
Leczy się także w Busku Zdroju łuszczycę zwykłą i wszelkie jej odmiany. Procent wyleczeń jest niezwykle wysoki.
Zabiegi foto i fotochemoterapii (PUVA, SUP) lampami firmy WALDMANN zalecane w przypadkach: łuszczycy, liszaja płaskiego, atopowego zapalenia skóry, łysienia plackowatego, bielactwa i innych.
Cennym uzupełnieniem światłolecznictwa jest możliwość skorzystania z kąpieli siarczkowych, kwasowęglowych, jodobromowych, których znaczenie w dermatologii (zwłaszcza kąpieli siarczkowych) znane jest od dawna.
Miejscowe wody pomagają w leczeniu chorób alergicznych skóry, schorzeń włosów i plackowatego łysienia, wyprysków i trądziku oraz termicznego uszkodzenia skóry.
Nie zalecamy leczenia balneologicznego w przypadkach: niewydolności krążenia, chorób zakaźnych, nowotworowych, wenerycznych, pasożytniczych, gruźlicy, chorób psychicznych, chorób o ostrym przebiegu.
Doskonałe wyposażenie, unikatowe wody mineralne i lecznicze, naturalne i czyste ekologicznie środowisko oraz klimat, sprawiają, że wielu z ponad 40 tysięcy przyjeżdżających rocznie kuracjuszy odzyskuje siły, zdrowie i chętnie tu powraca.
Busko-Zdrój to uzdrowisko, które z natury rzeczy leczy inaczej niż uzdrowiska nadmorskie, a nawet wiele górskich, które pełnią głównie funkcje rekreacyjne, a na drugim miejscu lecznicze. Rolę rekreacyjną wypełnia Busko-Zdrój nie tylko w oparciu o własne zaplecze, ale i bogate możliwości Ponidzia, w dorzeczu Wisły i Nidy /15-20 km/, oraz Góry Świętokrzyskie /40-50 km/. Dogodne połączenia drogowe – Kraków 90 km, Kielce 50 km, i Tarnów 70 km, to bogate zaplecze kulturalne. Potrzeby sportowe można realizować na zalewie w Radzanowie /3 km/, zbiornik wodny przygotowany do uprawiania sportów wodnych, a także kąpielisko w Gackach /10 km/. Sanatoria posiadają ogólnodostępne baseny kryte, oraz na terenie Parku Zdrojowego znajduje się ogólnodostępny basen odkryty. Wypoczynek i rekreację zapewniają również kwatery prywatne typu pensjonatowego o zróżnicowanym standardzie i cenie, oraz kwatery agroturystyczne, przystosowane do przyjmowania rodzin z dziećmi. Zazwyczaj gospodarze zapewniają dogodny dojazd na zabiegi.
POWSTAWANIE I WCHŁANIANIE WODY SIARKOWEJ W BUSKU-ZDROJU
Wody siarczkowe występują w wielu krajach Europy i na świecie. Różnią się one bardzo między sobą w zakresie wysycenia składnikami mineralnymi, ich jakością i wielorakością oraz zawartością siarki II wartościowej mierzonej ilością uwalnianego siarkowodoru, który jest podstawowym składnikiem wchłaniania do ustroju. Wody w Busku-Zdroju powstały w podobny sposób w przyrodzie. Jednym z ich składników jest solanka morska z odległej przeszłości geologicznej liczącej wiele milionów lat (morze mioceńskie), a drugim – siarka, z późniejszych osadowych pokładów gipsowych, które uległy przetworzeniu przy udziale węgla i wodoru oraz bakterii redukujących w warunkach beztlenowych. Powstająca z nich siarka zmieniała swoją wartościowość z VI i IV na II w postaci siarczków i wielosiarczków. Z tych ostatnich związków przy odpowiednim PH wody wydziela się siarkowodór wchłaniający się do organizmu ludzkiego przez skórę i drogi oddechowe w czasie kąpieli, z przewodu pokarmowego po wypiciu wody siarczkowej i z narządu rodnego w czasie irygacji. Buska woda siarczkowa zawiera też liczne ilości jodu, bromu, oraz wiele innych mikroelementów, wapń, magnez, selen.
Ilość składników mineralnych stanowi w sumie 1,4%. Wśród nich najwięcej jest chlorku sodu, łącznie blisko 80 milival procent. Panuje przekonanie, że o ostatecznym efekcie leczniczym decydują wszystkie zawarte w nim składniki. W czasie kąpieli wchłaniają się wybiórczo zawarte w wodzie składniki mineralne, a organizm ludzki wydala do niej własne składniki i związki powstałe w wyniku przemiany materii, często toksyczne. Zadziwiające jest, że przy stosunkowo dużej zawartości chlorku sodu nie dochodzi do jego zatrzymania w organizmie, nawet po kuracji pitnej. Nie zwiększa się więc waga ciała związana z zatrzymaniem wody, ani nie wzrasta ciśnienie tętnicze. Odwrotnie, obserwuje się spadek ciśnienia tętniczego po kuracji wodą siarczkową w Busku-Zdroju, a u osób reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których obserwowaliśmy niedostatek ukrwienia tętniczego związany z kurczem tętniczek, sięgający 50% w stosunku do zdrowych, poprawiło się ono w palcach u rąk do 93% normy po 24 dniowej kuracji (badanie USG met. Dopplera przepływu tętniczego krwi).
WODY SIARCZKOWE W EUROPIE
Jak już powiedzieliśmy, wody siarczkowe występują w wielu krajach Europy. Do znanych w świecie należą m.in: Baden obok Wiednia, Pieszczany w Słowacji, Bad Nenndorf, Aachen, Bad Krozingen w Niemczech, Bagners de Luchon i Aix les Thermes we Francji, Soczi-Macesta w Rosji itd. Występują też w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech, Szwajcarii, Anglii, Szkocji, Irlandii, Grecji, Serbii, Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, Ukrainie, Litwie i Łotwie.
BUSKO ZDRÓJ NA TLE INNYCH UZDROWISK SIARCZKOWYCH W POLSCE
Wody siarczkowe posiadają:
- Swoszowice 0,26% mineralizacji 70,04 mg H2S/1 L
- Krzeszowice 0,28% mineralizacji 6,00 mg H2S/1 L
- Busko-Zdrój 1,40% mineralizacji 50,00 mg H2S/ 1 L
- Horyniec 0,75% mineralizacji 23,00 mg H2S/1 L
- Mateczny, Wieniec-Zdrój, Lądek-Zdrój, Przerzeczyn, Zakopane, Koszuty, Międzyrzecze – posiadają 1-2 mg H2S / 1 L.
UWAGI O DZIAŁANIU LECZNICZYM WODY SIARCZKOWEJ
Chciałbym, z własnego doświadczenia, wskazać na pozytywne efekty uzyskiwane kąpielami i z kuracji pitnej wodą siarczkową, przy uszkodzeniu wątroby, np. po zatruciu grzybami (z następową dializą) i po zatruciu środkami ochrony roślin. Po takim leczeniu powracał apetyt, można było poszerzyć dietę, poprawiło się trawienie, ustępowały wzdęcia, odbijania, uczucie pełności i gniecenie w nadbrzuszu. Doświadczalne próby zatruwania zwierząt czteroetylkiem ołowiu, wykonane w Katedrze Patologii Akademii Medycznej w Krakowie wykazały, że woda siarczkowa z Buska-Zdroju aplikowana dożołądkowo miała właściwości ochronne przed uszkodzeniem komórek wątroby. Badania przesiewowe u ludzi, którzy wykazywali podwyższone poziomy ołowiu we krwi, z aglomeracji krakowskiej, wykazały obniżenie tych wartości po kuracji kąpielowej i pitnej wodą siarkową w Busku-Zdroju. Obserwacje lekarzy z początków XIX wieku, dotyczące chorych z kiłą późniejszych stadiów choroby, a leczonych wcierkami szarą maścią rtęciową i bizmutem, wykazały znaczną ich poprawę kliniczną (cera), co mogłoby wskazywać na działanie odtruwające wody siarczkowej z Buska-Zdroju z zatruć rtęcią oraz bizmutem. Te i inne efekty lecznicze wiążemy przede wszystkim z wchłanianiem się II wartościowej siarki do ustroju, wzrostem we krwi tzw. grup SH i ich działaniem redukcyjnym i antyoksydatywnym. W leczeniu wodami siarczkowymi uzyskujemy efekt przeciw zapalny i przeciw reumatyczny (w reumatologii), przeciw miażdżycowy (obniżenie cholesterolu całkowitego LDL, trójglicerydów, działanie antyagregacyjne na płytki krwi zapobiegają powstawaniu zakrzepów krwi, a nawet działanie fibrynolityczne – rozpuszczające skrzepy), odtruwające zwłaszcza w stosunku do metali ciężkich (np. rtęć, ołów), a być może niektórych środków ochrony roślin. Śledząc infekcję w gardzieli u osób reumatoidalnym zapaleniem stawów, stwierdziliśmy działanie przeciw bakteryjne i przeciw pleśniowe. Przypominając korzystny wpływ na wątrobę , nawet po zatruciu grzybami, możemy śmiało podkreślić leczniczy wpływ kuracji kąpielowej i pitnej wodą siarczkową również w szeregu innych schorzeń przewodu pokarmowego, a nawet układu wewnątrzwydzielniczego i przemiany materii, jod – tarczyca, jajniki – pobudzenie estrogenowe i jajeczkowanie, (cukrzyca, otyłość) wydają się poprawiać mechaniczne i immunologiczne np. w rzs. Zasadnicze dotyczą schorzeń reumatycznych, neurologicznych, kardiologicznych i miażdżycy naczyń, dermatologicznych, schorzeń ginekologicznych (zapalnych i niepłodności) oraz zatruć zawodowych i chorób cywilizacyjnych z szeroko pojętego kręgu szkodliwości (dioksyny). Chciałbym jeszcze wspomnieć, że Ponidzie może zasłynąć powstawaniem nowych uzdrowisk siarczkowych , gdyż w rejonie Buska stwierdzono wodę siarczkową . Być może zorganizowany ruch agroturystyczny i szersze zainteresowanie tymi zagadnieniami ożywi tamte rejony i zmobilizuje ludzi miejscowych do działań na rzecz utworzenia w przyszłości wielkiego „zagłębia” balneologicznego na Ponidziu.
REUMATOLOGIE: REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW (RZS)
W wyniku zestawienia prac badawczych z lat 1948-1988 stwierdzono:
Obserwacje kliniczne potwierdzają wyniki leczenia balneologicznego reumatologicznego zapalenia stawów. Już w czasie 24-dniowej kuracji wodami siarczkowymi w Busku-Zdroju obserwowano zmniejszenie sztywności mięśni, zmniejszenie bólów stawowych oraz poprawę sprawności ruchowej w stawach. Po 24-dniowej kuracji nie obserwowano pogorszenia klinicznego w wynikach testów laboratoryjnych. Leczenie wodami siarczkowymi poprawiło zaburzony stan ukrwienia obwodowego w palcach u rąk. Najważniejszym stwierdzeniem jest fakt, że po kuracji 24-dniowej obniżał się poziom miedzi w surowicy krwi, podwyższał poziom żelaza oraz zwiększała się ilość grup SH co jest uważane za najwcześniejszy dowód laboratoryjny działania przeciwzapalnego w rzs. Efektami takimi nie może pochwalić się żadne inne uzdrowisko, a osiągnięte wyniki leczenia, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, stawiają BUSKO-ZDRÓJ w czołówce uzdrowisk światowych. Stanowi to potwierdzenie, że wody siarczkowe należy uznać za pierwszoplanowe w leczeniu balneologicznym rzs w zestawieniu z innymi wodami leczniczymi. Potwierdziły to wystąpienia na 32 i 33 Światowym Kongresie Balneologicznym w Niemczech (Bad-Nenndorf -1994 r. – reumatologia) i w Czechach (Karlove Vary 1998 r. – miażdżyca naczyń).
MIAŻDŻYCA NACZYŃ
Wzrost cholesterolu w surowicy krwi jest jednym z głównych czynników zagrożenia miażdżycą i chorobą wieńcową. Nadmiar cholesterolu w surowicy, a zwłaszcza utlenionych lipoprotein niższej gęstości LDL, upośledza funkcję śródbłonka naczyniowego. Prowadzi to do zmniejszenia wydzielania pewnych jego mediatorów, głównie PGI 2 i NO, co powoduje skurcz tętnicy, rozrost i przebudowę mięśniówki naczynia oraz tzw. wykrzepianie wewnątrz naczyniowe, tj. powstawanie drobnych skrzepów na ścianie wewnętrznej tętnicy i tworzenie płytek cholesterolowych. Powoduje to stopniowe zwężenie światła naczynia i ograniczenie przepływu krwi, a w końcu skrzep i zamknięcie tętnicy, co wyzwala w obszarze niedokrwienia martwicę tkanki, czyli zawał. Naukowo udało się udowodnić, w sposób statystycznie znamienny, że kuracja pitna wodą siarczkową ze źródła „Wiesław” w Busku-Zdroju działa korzystnie i w sposób kompleksowy obniża jednocześnie czynniki ryzyka wystąpienia miażdżycy naczyń tj. obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego, trójglicerydów i frakcji LDC cholesterolu, powoduje wzrost aktywności fibrynolitycznej osocza, hamuje aktywność agregacyjną płytek krwi spontaniczną i indywidualną ADP lub kolagenem, zwiększa ilość grup SH w osoczu. To działanie kuracji pitnej wodą siarczkową jest odkryciem naukowym, rozsławia Busko-Zdrój i powinno zachęcić wszystkich do kuracji profilaktycznej każdego po 30 r.ż. i każdego ze wzrostem cholesterolu i trójglicerydów.
Lek. med. Kazimierz Kucharski
Specjalista Reumatolog Fizjoterapii i Balneoklimatologii