Historia Pensjonatu

Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia
Nasza historia

Pensjonat Sanato został wybudowany w 1929 r. przez Irenę z Foltańskich Budzyńską i jej męża dr Eugeniusza Budzyńskiego.

Pensjonat Sanato został wybudowany w 1929 r. przez Irenę z Foltańskich Budzyńską, absolwentkę wydziału filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i jej męża dr Eugeniusza Budzyńskiego, absolwenta Uniwersytetu Jurajskiego w Dorpacie i Uniwersytetu Warszawskiego, naczelnego lekarza uzdrowiskowego w Busku Zdroju. Budynek zaprojektował architekt warszawski, Bruno Zborowski. Powstał jako jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów w Busku.

Wysoki standard i niepowtarzalna atmosfera, jaką stworzyli małżonkowie Budzyńscy, ściągała do pensjonatu wielu bardzo sławnych ludzi z dziedziny teatru, filmu i polityki. Okres między wojenny to okres świetności Sanato. Po wybuchu wojny dr Eugeniusz Budzyński zgłosił się do wojska i został komendantem szpitala polowego pod Lwowem. Tam dostał się do niewoli sowieckiej, więziony w Kozielsku został zamordowany w Katyniu.

Irena Budzyńska w czasie okupacji prowadziła pensjonat, jednocześnie angażując się w prace podziemia niepodległościowego. W Sanato przechowywano ludzi poszukiwanych przez Gestapo, ukrywano Żydów( za co po wojnie dziękował Historyczny Instytut Żydowski). Przechowywano broń, prowadzono tajne nauczanie i kursy sanitarne.

W czerwcu 1943 r. przygotowana była kwatera dla generała Grota Roweckiego niestety aresztowany w Warszawie nie przyjechał do Buska.

Jeszcze przez pięć lat od zakończenia wojny Irena Budzyńska prowadziła swój pensjonat ale i w tym okresie udzielała pomocy ludziom prześladowanym przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego przechowując ich i pomagając w różny sposób. Przebywał w Pensjonacie Sanato jeden z szesnastu przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego- F. Urbański wraz z rodziną.

Niestety po kilku dniach został on zmuszony przez UB do powrotu do Warszawy. 17 listopada 1950 r. uzbrojeni funkcjonariusze UB siłą wyrzucają właścicielkę i jej siostrę z budynku , który wraz z całym wyposażeniem zaplombowano a następnie jako pustostan przydzielono UB-MSW na sanatorium.

W 1990 r. spadkobierca Ireny Budzyńskiej wystąpił o zwrot zrabowanego pensjonatu i po pięciu latach różnych procesów Budynek Sanato został odzyskany, ale całkowicie zdewastowany. Po odzyskaniu właściciel przystąpił do remontów. Pierwszych gości Sanato przyjęło 17 listopada 1996r.